Pobiedziska Orkiestra Dęta - P.O.K.

   Orkiestry Dęte w Pobiedziskach - historia

 

Orkiestra harcerska swe powstanie zawdzięcza E. Cebulskiemu, który wraz z drużynowym 6 Drużyny Harcerskiej dh M. Śmigielskim wyszli z inicjatywą jej utworzenia w roku 1947. Próby orkiestry odbywały się w mieszkaniu i ogrodzie, kapelmistrza, W. Staszaka. Zespół szybko się rozwijał a chętnych do nauki gry na instrumencie nie brakowało, także w czerwcu 1948r. Zespół liczył już 17 osób. Jesienią 1949r. orkiestra będąca do tej pory częścią 6 Drużyny Harcerzy straciła swa harcerską przynależność , tym samym zaczęła przeżywać kryzys a w rezultacie w 1951 rozwiązanie.

  

 001.jpg [300x193]

 

 

 

 

 

Z inicjatywy M. Śmigielskiego, W. Lutomskiego oraz B. Czekalskiego, w roku 1957 orkiestra odzyskała swój dawny harcerski charakter a do zespołu powrócili dawni członkowie. Rok 1960 przyniósł orkiestrze liczne nagrody i wyróżnienia na przeglądach i festiwalach orkiestr dętych. Od 1970 roku próby Orkiestry Dętej odbywały się w remizie strażackiej i od tego czasu coraz zacieśniła się współpraca z Ochotniczą Strażą Pożarną w Pobiedziskach. W 1977 roku zmieniono nazwę orkiestry na Harcersko-Pożarniczą Orkiestrę Dętą i pod tą nazwą odnosząc wiele sukcesów funkcjonowała do polowy lat osiemdziesiątych, kiedy nadszedł kolejny kryzys.

 

 

 

002.jpg [300x186]

 

003.jpg [300x183]

 

 

 

 

Od tego czasu, wielokrotne próby reaktywacji kończyły się zawsze fiaskiem aż do roku 1995, kiedy dh B. Czekalski powołał dziecięcy 006.jpg [300x193]Zespół grający na flażoletach i werblach, do którego po krótkim czasie dołączyli dawni członkowi Orkiestry. W 2000 roku Urząd Miasta i Gminy Pobiedziska ufundował Orkiestrze Dętej nowe umundurowanie i instrumenty, dzięki którym może reprezentacyjnie występować w licznych imprezach i przeglądach.

Zajęcia odbywają się we wtorki, środy i czwartki w godzinach popołudniowych w salce orkiestry a prowadzone są przez Stanisława i Andrzeja Horbików.

Szczegóły w programie Zajęć Stałych.

 

 

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone ©

Realizacja: IDcom.pl

Zaszyfrowany adres tej strony