Projekt Off Opera 2019 - Co ludzie powiedzą?

 (link otworzy duże zdjęcie)

Zapraszamy młodzież w wieku 13+ do wzięcia udziału w warsztatach z cyklu Co ludzie powiedzą? w ramach Projektu Off Opera 2019! Podczas dwóch tygodni w Pobiedziskach realizowane będą warsztaty reportersko-literackie oraz warsztaty tworzenia opowieści. Efektem warsztatów będzie wieczór opowieści połączony z improwizacjami muzycznymi!

Projekt Co ludzie powiedzą? to cykl działań warsztatowych inspirowany fabułą jednej z oper autorstwa Stanisława Moniuszki – Strasznym dworem. Wielowątkowe dzieło ojca polskiej opery narodowej do dziś funkcjonuje jako jeden ze sztandarowych utworów Moniuszki. Najczęściej bywało odczytywane jako aluzja do wydarzeń powstania styczniowego z 1863 roku – było manifestem polskości. Z rzadka wspomina się o Strasznym dworze jako dobrze napisanej komedii muzycznej, w której doskonale sportretowane psychologicznie postaci budują skomplikowaną sieć zależności rodzinnych i społecznych.

Wielopokoleniowa rodzina, historie o praprababkach przedstawione w słynnej arii Skołuby z III aktu Ten zegar stary…, a także pozorowana straszność dworu staną się punktem wyjścia do stworzenia własnych opowieści o skomplikowanych rodzinnych relacjach. Dzięki warsztatom reporterskim spróbujemy wydobyć z niepamięci opowieści rodzinne dotyczące naszych przodków po to, by zmapować i zastanowić się nad tym, co historia związana z pierwszą randką naszych pradziadków i prababek znaczy dla nas dzisiaj. A może na jaw wyjdą straszne historie, funkcjonujące w rodzinie jako teksty niemalże legendarne? Być może w historiach rodzinnych odnajdziemy „Te praprababki obie, które wyłażą z ram, gdy pieje kur i nuż… w zacięty spór”?

Projekt Co ludzie powiedzą? składa się z dwóch, połączonych ze sobą części:

Warsztaty reportersko-literackie:
Pierwszy etap stanowić będą warsztaty reportersko-literackie, podczas których uczestnicy warsztatów dowiedzą się, w jaki sposób wydobyć od rozmówcy materiał do stworzenia krótkiej formy z zakresu literatury faktu. Następnie na podstawie przeprowadzonych wywiadów oraz fotografii z rodzinnych albumów wspólnie spróbujemy literacko opracować wybrane wydarzenia, by zbudować wciągającą opowieść, która zainteresuje czytelnika. Warsztaty staną się także okazją do zaprezentowania zasad tworzenia reportażu literackiego.

Prowadząca warsztaty:

Ewa Chylak-Wińska - urodzona 16 marca 1976 roku w Sieradzu; polonistka (UAM), nauczycielka (języka polskiego, wiedzy o kulturze, języka angielskiego i jogi), pilotka afrykańskich wycieczek, blogerka, podróżniczka (Indie, Nepal, Tybet, Mongolia itd.). Miłośniczka przyrody i opowieści z życia wziętych. Absolwentka Polskiej Szkoły Reportażu w Warszawie. Przez siedem lat mieszkała na stałe w Afryce. Cztery lata temu wróciła do Polski. Uczy w prywatnej szkole w Poznaniu. Autorka „Afryki Kapuścińskiego”, współautorka przewodnika Pascala po Kenii, Tanzanii i Zanzibarze.
Terminy warsztatów:
12.09.2019, godz. 17:00 - 19:00
16-17.09.2019, godz. 17:00 - 19:00

Warsztaty tworzenia opowieści

Kolejnym etapem działania będą warsztaty tworzenia opowieści, na których wypracowany wcześniej materiał – stworzona i zapisana historia rodzinna, krótki reportaż dotyczący wybranego wydarzenia z historii rodzinnej – zostanie wykorzystany i twórczo przetworzony podczas budowania krótkich etiud opowieściowych. Warsztaty obejmować będą m.in. pracę z opowieścią, interpretację tekstu, improwizację. Efektem warsztatów, które poprowadzi Eva Rufo będzie wieczór opowieści z towarzyszeniem improwizowanej muzyki wykonywanej na żywo.

Prowadząca warsztaty:

Eva Rufo – aktorka, reżyserująca od 2006 własne spektakle, inspirowane tradycją Cuentacuentos (czyli opowiadania opowieści), takie jak: Zapominać=Zabić (premiera: Festiwal Opowieści Una Semana de Cuento 2006), Nosotro$ollE (premiera: Festiwal Opowieści Una Semana de Cuento 2007), Mujeres-Kobiety (premiera: Festiwal No Women No Art 2008), Ja też (...pragnę być Almodowarowską dziewczyną) (premiera: Festiwal Maski 2009), Art. 182 ust.1-3 kc (Festiwal Maski 2011), ¡¡¡Oooooleee!!! (Toro 1) (Festiwal Maski 2012), Rayuela (Festiwal Malta 2014), Todo Cambia (Teatr Ósmego Dnia, 2014), Opowieści Świąteczne (2016), Z winem o winie (2017). Jako aktorka brała udział w spektaklach Teatru Porywaczy Ciał, obecnie gra w spektaklu Rezerwat anty-kabaretu Barbarzyńcy PL. Tańczy od kiedy skończyła 4 lata, co sprawia, że w spektaklach zwraca szczególną uwagę na ruch oraz taniec. Inne znaki szczególne to charakterystyczna organizacja przestrzeni teatralnej oraz relacja z widzem. Pracuje w Instytucie Językoznawstwa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, gdzie od 1999 roku organizuje ze studentami Godzinę Opowiadania Opowieści, a od 2006 roku Festiwal Opowieści Una Semana de Cuento. W 2018 roku wyreżyserowała koncert Pięć Stron Świata, zamykający Dni Różnorodności Kulturowej organizowane przez Instytutu Językoznawstwa UAM.

Terminy warsztatów:
12.09.2019, czwartek, godz. 17:00 - 19:00
16-17.09.2019, pon., wt., godz. 17:00 - 19:00
19-20.09.2019, czw., pt., godz. 17:00 - 19:00
23-25.09.2019, godz. 17:00 - 19:00

Otwarta próba Wieczoru opowieści – odbędzie się 25 września 2019 roku w Pobiedziskim Ośrodku Kultury.

Finał projektu odbędzie się w niedzielę, 29 września w Domu Tramwajarza w Poznaniu.

„Projekt Off Opera 2019” został dofinansowany z budżetu Miasta Poznania, Powiatu Poznańskiego oraz Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Zapisy na warsztaty i info: tel. 509 422 918
Prosimy o SMS:
Imię nazwisko, wiek, nazwa szkoły.

Liczba uczestników warsztatów ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń!

Opublikowano: 30 września 2019 10:05

Kategoria: Aktualności

Załączniki:

Plakat [1.19 MB]

Wyświetleń: 627

Wszelkie prawa zastrzeżone ©

Realizacja: IDcom.pl

Zaszyfrowany adres tej strony